kARtka z Synagogą

kARtka z Synagogą
Cena: BEZPŁATNY
Kategoria: Edukacja
Brak ocen
Data dodania: 25 październik 2018
Firma: Daniel Dworak
Wielkość: 176.46 MB
Wersja: 1.1
Rodzaj aplikacji: Universal (iPhone / iPod Touch / iPad)

Opis

kARtka z synagogą to prosta aplikacja wykorzystująca możliwości rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality, AR), która działa w połączeniu z kartką pocztową (tracker).
Na jej wewnętrznej stronie znajduje się plan Synagogi na Wygonie, największej synagogi Wrocławia, zniszczonej w 1938 roku. Każdy posiadacz smartfonu może zobaczyć za pomocą aplikacji model 3D synagogi. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w aplikacji i skierować aparat telefonu na rzut wydrukowany na pocztówce (pocztówkę można też pobrać ze strony internetowej aplikacji i samodzielnie wydrukować: https://arvr.ddworak.eu/img/tracker.png).

Synagoga na Wygonie znajdowała się przy obecnej ul. Podwale 34. Została wybudowana w latach 1865–1872 dla reformowanego odłamu gminy żydowskiej według projektu Edwina Opplera (1831–1880).
Była to nowoczesna i reprezentacyjna świątynia, niezwykle rozpoznawalna w panoramie miasta dzięki charakterystycznej kopule otoczonej czterema wieżami.

Aplikacja towarzyszy projektowi cyfrowej rekonstrukcji Synagogi na Wygonie, który pozwoli przywrócić ten obiekt do wirtualnej ikonosfery miasta oraz pogłębić wiedzę o nim w kontekście multikulturowego i wieloreligijnego Wrocławia w XIX i XX wieku. W ramach tego projektu poza samym modelem powstanie strona internetowa z obszerną bazą danych, dokumentująca proces rekonstrukcji i wykorzystane źródła, a także pokazująca szeroki kontekst społeczno-kulturowy związany z powstaniem świątyni.

W 2018 roku przypada 80. rocznica zniszczenia synagogi w czasie pogromu żydów w nazistowskich Niemczech, zwanego „Nocą Kryształową", który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938. Wówczas Synagoga na Wygonie podzieliła los wielu świątyń i budynków, które zostały zniszczone w antysemickim akcie terroru i wandalizmu skierowanym przeciwko ludności żydowskiej.

Polsko-niemiecki projekt poświęcony wrocławskiej synagodze stanowi ważny element przywrócenia pamięci o tym wyjątkowym obiekcie zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej, przy zastosowaniu nowoczesnych metod cyfrowej rekonstrukcji zniszczonego dziedzictwa kulturowego.
Informacje o projekcie:
https://architekturinstitut.hs-mainz.de/projekte/digitale-rekonstruktion-der-breslauer-synagoge/

Synagoga na Wygonie w kontekście trzech wspólnot wyznaniowych. Cyfrowa rekonstrukcja i dokumentacja wrocławskiej synagogi (niem.: Synagoge am Anger im Kontext Dreier Glaubensgemeinschaften. Digitale Rekonstruktion und Dokumentation der Breslauer Synagoge)

Projekt realizowany przez Instytut Architektury w Hochschule Mainz (jako link: https://architekturinstitut.hs-mainz.de/) w Moguncji

Czas realizacji:
marzec 2018 – sierpień 2019

Partnerzy:
Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego,
Fundacja Bente Kahan,
Muzeum Architektury we Wrocławiu,
Muzeum Miejskie Wrocławia

Wsparcie finansowe:
Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Berlin
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Warszawa

Zainstaluj / Zobacz w App Store

Zrzuty ekranu


Opinie użytkowników

blog comments powered by Disqus

Zainstaluj

ZainstalujZobacz w App Store