Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Cena: BEZPŁATNY
Kategoria: Edukacja
Brak ocen
Data dodania: 7 kwiecień 2017
Firma: ITLU sp. z o.o.
Wielkość: 48.85 MB
Wersja: 1.2
Rodzaj aplikacji: Universal (iPhone / iPod Touch / iPad)

Opis

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - wirtualna wycieczka

Muzeum Sił Powietrznych to jedna z najmłodszych instytucji kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 26 sierpnia 2011 r. Najważniejszą misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Muzeum powstało w 2011 roku w oparciu o dawną Salę Tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. W swej strukturze posiada oddział – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, w którym od 10 stycznia 2017 r. można zwiedzać wystawę stałą pt. „Historia Polskiej Broni Przeciwlotniczej”.

Powołanie placówki muzealnej o tematyce lotniczej było osobistą inicjatywą ówczesnego Dowódcy Sił Powietrznych, którą wspierali pasjonaci awiacji, lokalne i regionalne środowiska seniorów lotnictwa wojskowego oraz żołnierze Sił Powietrznych.

Otwarcie nowej wystawy głównej pt. Historia Polskich Sił Powietrznych jest związane z modernizacją i rozbudową obiektu, którą przeprowadzono w latach 2012 – 2016. Nowo wybudowany hangar ekspozycyjny z zapleczem technicznym pozwala na zabezpieczenie i profesjonalną konserwację najcenniejszych wielkogabarytowych zbiorów. Powierzchnia ekspozycji wewnętrznej powiększona została ponad dwukrotnie, wzbogacona o nowoczesne urządzenia multimedialne oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Wystawa stała przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego. Na wystawie można obejrzeć m.in. osobiste rzeczy po tragicznie zmarłym mjr. pil. Eugeniuszu Horbaczewskim – dcy 315 Dywizjonu Dęblińskiego, oraz prezentację odznak lotniczych od czasów zaborów po współczesność. Znajduje się tu również Sztandar – Relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej.

Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów w tym zestawy radiolokacyjne. Na wystawie można zobaczyć m.in. produkowane przez ZSRR myśliwce MiG 21 i MiG 23, bombowce Ił-28 czy szturmowo-bombowe SU-20 i SU-22. Są też różne typy samolotów szkolnych, wytwarzanych w ZSRR i w Polsce. Jest śmigłowiec wielozadaniowy SM-1, których produkcję rozpoczęto w latach 50. ubiegłego wieku w PZL Świdnik, a także jego późniejsza modyfikacja – SM-2. Uwagę przyciąga ciężki śmigłowiec bojowy produkcji ZSRR – Mi-24; są radary i rakiety przeciwlotnicze. W hangarze zlokalizowano wystawę silników lotniczych – od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu Suchoj – Su.

Gratką dla pasjonatów lotnictwa jest wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do jedynego w Polsce śmigłowca MI-6.

Zainstaluj / Zobacz w App Store

Zrzuty ekranu


Opinie użytkowników

blog comments powered by Disqus

Zainstaluj

ZainstalujZobacz w App Store